top of page

Plastisol Nedir?

Metal yüzeylerin ,korozyona, aşınmaya karşı dayanıklılığını artırmak metal ömrünü uzatmak. Keskin sivri yüzeylerde yumuşaklık elde etmek, elektrik ve ısıya karşı yalıtkanlığı sağlamak kimyasallara maruz kalan elemanların korunmasını sağlamak ömrünü uzatmak, titreşimi azaltmak, dekoratif esnek yüzeyler elde etmek üzere bir çok amaç için plastikle kaplanmasıdır.

 

Plastisolün Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastisol Kaplamada Isı ve ışık stabilizatörleri, alev geciktiriciler, bağlayıcı maddeler ve diğer katkı maddeleri kullanılarak, otomotiv ve askeri donanım dahil olmak üzere endüstrinin bir çok alanında kullanılabilir.

PLASTISOL Plastik Kaplama Boyası 

Plastisol Kaplama, diğer plastik kaplamalara kıyasla daha kalın bir tabaka sağlar. Yaklaşık (0.5 mm ile 10 mmye kadar kalınlık elde edebilirsiniz) Dış etkenlerden, kimyasallardan, aşınmadan ve ısıdan etkilenebilecek parçalarda, kaplanacak parçanın ön ısıtma işleminden önce, astarlanması, plastisolün dayanıklılığını, aşınma direnci ve yırtılma mukavemeti açısından önemli bir işlem olarak yapılmaktadır.Bunun sonucu olarak; mükemmel bir ses yalıtımı, titreşim azaltma, sıcaklık ve elektrik yalıtımı sağlar.

Metal parçalar üzerinde keskin uçları ve kenarları yok eder veya en aza indirir. Üretimi yapılan bu plastisol; sert, dayanıklı, kaymaz, pürüzsüz, kıvamlı, kimyasal ve elektriksel özellikli ve yüksek yırtılmaya karşı mukavemet etkisi gösteren kaplamalar için formüle edilmiştir. Kaplanan parçalar için, mükemmel bir uyum ve denge sağlar.

Herhangi bir parçanın kısmi bir bölümünü plastisol kaplanması parçaya dekoratif bir görünüm sağlar.

 

Bazı parçalarda plastisol kaplamadan önce ikinci bir işlem (metal kaplama, boya v.b.) yapılmasına gerek duyulmaması maliyeti düşürmesi açısından önemli bir etkendir.

Plastisol kaplama özellikle kumanda kolları, hertür makine ekipmanları, otomotiv parçaları, yedek parçalar, askılama sistemleri ve bağlantı elemanlarında ve hertürlü metal üzerine pastik kaplamada kullanılmaktadır.

Son yıllarda yapılan uygulama ve denemelerde, bu kaplamanın metaller dışında da (ağaç, beton fiber, sert plastik, vb.) alanlarda da uygulandığında doğru sonuç alındığını görülmüştür. Ayrıca pütürlü mat yüzeyler için pütürlü plastisol üretimi de bulunmaktadır. Pütürlü plastisol yüzme havuzlarında, çocuk oyun alanlarında, el aletleri ve tutucu özellik istenen bütün parçalar için çok yoğun bir kaplamadır.

 

 

Ürün Özellikleri:

Elektrik yalıtımı 300+volts/mm olarak belirlenmiş, Gerilim gücü ise 2000 PSI dir. Yırtılma mukavameti 250 PLI, Uzama mukavemeti ise %100 dür.

Sertlik (Shore A) 65-90, Isıl ışık sabitesi ise mükemmeldir.

İşlem sıcaklığı 180-210C derece ile 250C arasındadır.

Dayanım sıcaklığı, 175C olup astarlama yapılabilmektedir. Kalınlık ise 0,5 mm ile 10 mm arasında uygulanabilmekte ve renk seçimi ise ana renklerdedir.

Genel özellikleri:

İstenilen kalınlığa göre genellikle uygulanan sıcaklıklar 150C, 200C, 230C, 300C dir. Uygulaması basittir hatta, ister ev tipi fırın isterseniz endüstriyel fırınlarda uygulayabilirsinz. Ana renklerde üretilmekte olup, BEYAZ, SİYAH, TURUNCU, SARI, KIRMIZI, MAVİ, YEŞİL renklerde üretilmektedir. İstenilen renk ürün siparişi verirken açıklama kısmına yazılmalıdır.

En iyi performan metal ürünlerde görülmüştür. Kaplanmak istenilen ürün (soğuk yada) ısıtılıp soğuk boyaya daldırılarak tekrar fırınlanır ve bu şekilde uygulanır. İsteğe bağlı olarak ön kaplama astar atılabilir.

bottom of page